Bilgilendirme

Avokado Nasıl Saklanmalı? Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Avokado aylarca saklanması tavsiye edilen bir meyve değildir. Elbette uygun koşullar sağlanarak 4 5 ay avokadonuzu saklayabilirsiniz. Fakat bu lezzetini büyük oranda azaltacak bir faktördür. Ham, olgunlaşmış veya kesilmiş avokadolar için farklı saklama teknikleri uygulanarak avokadonun ömrü uzatılabilmektedir.

Ham avokadolar nasıl saklanmalı?

Hemen tüketmeyi düşünmediğiniz ya da stok yaparak daha sonra tüketmeyi düşündüğünüz avokadolar, plastik bir poşet içerisine konup havası alınarak buzdolabında saklanmalıdır. Vakumlama şansınız varsa bu avokadonun ömrünü uzatacaktır. Avokadolar birbirlerine temas halinde saklanırsa değen yerlerinde kararma ve çürüme görülebilir. Uzun süre saklamak istediğiniz avokadoları birbirlerine temas etmeden, havası alınarak poşetlemeniz ve buzdolabında saklamanız gerekmektedir.

Olgunlaşmış avokadolar nasıl saklanmalı?

Avokadolarınız olgunlaştı fakat hemen tüketmeyi düşünmüyorsunuz ya da elinizde olgunlaşmış avokado sayısı tüketemeyeceğiniz kadar fazla. Bu durumda avokadonuz oda sıcaklığında değil mutlaka buzdolabına konarak saklanmalıdır. Dilerseniz avokadonuzu püre yaparak, biraz limon ve zeytinyağı ilavesi ile kapalı bir kaba koyabilir, aşırı kararmasını engelleyip ve lezzet kaybını minimuma indirebilirsiniz. Eğer elinizde tüketemeyeceğiniz sayıda olgun avokado var ise kendinize avokadodan saç, cilt maskesi, peelling, ya da krem yapabilirsiniz. Avokado besin olarak tüketildiğinde besleyiciliği zengin bir meyve olduğu kadar cilt ve saç için de kozmetik amaçlı kullanımı oldukça yaygın bir hammaddedir.

Kesilmiş avokadolar nasıl saklanmalı?

Kesilmiş avokadolarınızı çekirdekli kısmı ile birlikte saklamanız ve açıkta kalan yerlere limon suyu sürmeniz gerekmektedir. Bu işlemden sonra avokadonuzu streç film ile sararak hava almasını engellemelisiniz. Bu şekilde hazırladığınız avokadoları buzdolabına koyarak saklamaya devam edebilirsiniz. Elbette ham avokadolar daha uzun süre dayanırken olgunlaşmış avokadoların bir iki gün içinde tüketilmesi tavsiye edilir.

Avokado buzlukta saklanabilir mi?

Avokadoyu evinizdeki buzluğa koyarak dondurma işlemine maruz bırakmak tavsiye edilmez çünkü daha sonrasında buzu çözülen meyvede hızlı bir çürüme görülebilir. Hemen tüketilecek bile olsa lezzetinde ve besleyici özelliğinde büyük bir kayıp olacaktır. Ayrıca avokado soğuğa dayanıklı bir meyve değildir. Buzdolabında bile aşırı soğuğa maruz kalmaması için poşetlenmesi ya da peçeteye sararak saklanması tavsiye edilir. Aşırı soğuk avokadolarda kararmaya ve çürümeye sebep olmaktadır. Buzlukta saklama avokado ve avokadolu tarifleriniz için asla uygun bir seçim olmayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir