Nedir

Pepino Nedir?

PEPİNO NEDİR?

Pepino son yıllarda ülkemizde popüler olmuş ve mutfağımıza girmiş tropikal bir meyvedir. Ülkemizde ağaç kavunu olarak da bilinmektedir. Fakat hala tadı dışında faydalarını bilmeyen büyük bir kitle var. Yazımızı pepino severler ve pepino hakkında bilgi edinmek isteyenler için derledik. Pepino nedir, nasıl yenir ve faydaları nelerdir diyorsanız yazımız size ışık tutacak. Bu güzel meyvenin tadına varıp özelliklerini öğrendiğinizde mutfağınızdan eksik etmek istemeyeceksiniz.

Birçok tropikal meyve gibi pepinonun da anavatanı Güney Amerika’da bulunan Peru’dur. Tadı muza, kavuna ve ananasa benzetilmektedir. Fakat pepino tadının benzediği meyvelerin aksine patlıcangiller familyasına aittir. Kabuğu ince, eti bol ve kavun gibi suludur. Ülkemizde son yıllarda yerli olarak üretilmeye başlanmıştır. Yetiştiriciliğinin yapılması için ılıman bir iklime ihtiyaç duyar. Türkiye’nin iklim şartlarını sağlayan çeşitli bölgelerde yetiştiriciliği yapılabilir. Günümüzde başta Erzincan ve Malatya olmak üzere Antalya’da da yoğun olarak yetiştiriciliği yapılmaktadır. Özellikle Alanya’da son yıllarda pepino yetiştiriciliği oldukça artmıştır.

Herkes daha önce yemediği bir meyveyi yerken tereddüt yaşar. Alışılmadık bir tatla karşılaşmaktan ya da yanlış bir şekilde yemekten korkar. Oysa pepino hem kolay yenebilen hem de lezzeti damak tadımıza çok uygun olan bir meyvedir. Ayrıca sağlığımıza bir çok faydası ve katkısı bulunmaktadır.

PEPİNO NASIL YENİR?

Pepinonun tüketilmeden önce avokado gibi olgunlaştırılması gerekmektedir. Olgunlaşmış bir pepinonun kabuğu zar gibi kolay bir şekilde soyulur. İç çekirdekleri bir kaşık yardımıyla sıyrılarak çıkartılır. Temizlenmiş pepino kavun gibi dilimlenerek direk olarak tüketilebilir. Özellikle dondurma ile tükettiğinizde pepinoya bayılacaksınız. Ayrıca meyve salatalarına da çok yakışan bir meyvedir. Son yıllarda pepino aromalı dondurma ve smoothie tüketimi de artmaya başlamıştır. Su tüketimini arttırmak isteyenler artık sularına bazı meyve ve yeşil yapraklı otları ilave ediyor. Siz de içine bir kaç dilim pepino attığınız suyla günlük sıvı tüketiminizi sağlıklı bir şekilde destekleyebilirsiniz. Dilerseniz kurutulmuş olarak da tüketebilirsiniz.

PEPİNO MEYVESİNİN FAYDALARI NELERDİR?

Pepino oldukça düşük kalorili bir meyvedir. 100 gramında sadece 26 kalori buluduğu için kilo kontrolüne yardımcıdır. İçerdiği az miktarda doğal şekerden dolayı kan şekerinizi dengeler ve hızlı acıkmanıza engel olur. Lifli bir meyve olduğu için kabızlık problemlerinizin önüne geçerek bağırsaklarınızı rahatlatır. İçerdiği vitaminler sayesinde bağışıklığımızı kuvvetlendirir ve kanser hücreleri oluşumuyla savaşır. Ayrıca kolestrolü düşürdüğü de bilinmektedir. İyi bir kan sulandırıcıdır ve hemofili hastalığının tedavisine yardım eder. Pepinonun vücuttaki her türlü iltihapla savaştığı ve idrar yollarını temizlediği bilinmektedir. Yatmadan bir iki saat önce küçük bir porsiyon olarak tüketildiğinde sizi rahatlattığını ve uyku kalitenizi arttırdığını göreceksiniz. Stres azaltıcı ve sinir sistemini rahatlatıcı etkisinden dolayı uyku sorunları ile baş eder. Ayrıca solunum yolları tedavisini destekleyici bir meyvedir.

Bu bilgiler doğrultusunda,

  • Şeker hastaları
  • Bağırsak problemleri yaşayanlar
  • Kansızlık ve Hemofili hastalığı ile mücadele edenler
  • Solunum yolu rahatsızlığı olanlar
  • Mide rahatsızlıkları yaşayanlar
  • Kilo problemleri olanlar
  • Dalak yetmezliği çekenler
  • Uyku problemleri yaşayanlar
  • Stres ve sinir sistemi rahatsızlıkları olanlar pepinonun iyileştirici etkisinden güvenle faydalanabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir